Novinky

Přidáno další telefonní číslo do ordinace 777 488 854 recepce paní Šerhaklová, původní číslo zůstává stále v platnosti telefony jsou mezi sebou propojené.

Odběr na COVID – 19 provádíme si sami na základě indikace PRAKTICKÉHO LÉKAŘE, KRAJSKÉ HYGIENICKÉ STANICE, PNEUMOLOGA nebo ORL SPECIALISTY.

Provádíme i odběry pro samoplátce, včetně antigenních testů, odběr krve na protilátky skupiny IgG/IgM.

Provádíme i antigenní testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění! Vyjma následujících situací: prokázaná COVID 19 infekce v posledních 3 měsících.

Potvrzení je vystavováno pouze v úředním českém jazyce

pokud budete chtít potvrzení v německém jazyce bude zpoplatněno paušálně 100kč.

Mýty a pravdy o covid-19

Proč jeden rok stačil na vývoj vakcíny.
Jedenáct nejčastějších a zde vyvrácených mýtů o vakcínách a očkování proti #COVID19
Fámy a dezinfo by sice měla vyvracet vláda a ministerstvo zdravotnictví, ale co už…
Jde o životy nás všech.
1️⃣. Mýtus: Očkování je nebezpečné, protože bylo vyvinuté ve spěchu. Za rok se účinná vakcína nedá vyrobit.
⏩ Ačkoliv jde o úplně nový typ vakcín, na jejich vývoji se pracuje již téměř 30 let, takže se rozhodně nejedná o narychlo vyvinutou metodu.
"Je to skutečně stavebnice. Představte si, že už někde funguje vakcína například proti SARS-CoV-1 a stačilo pouze vyměnit informační složku, která kóduje v organismu očkovaného jedince ten kousek obálkového proteinu s, jenž splní funkci iniciátora imunitní odpovědi v očkovaném jedinci. Je to opravdu otázka zvládnutí stavebnicové úlohy."
⏩ Stejně jako jakákoliv jiná vakcína prošly i vakcíny proti koronaviru všemi standardními testovacími fázemi.
⏩ Na rozdíl od klasického vývoje byl zapojen větší počet testovacích center a každé z nich mohlo do testování zařadit několik set dobrovolníků. Díky tomu mohla být vakcína v krátké době testována na potřebném vzorku lidí, což je více než 40 tisíc.
⏩ Vakcína se také stala prioritou pro celý svět, takže byla první v pořadníku schvalování.
2️⃣. Mýtus: Vakcína na bázi mRNA může změnit mou DNA
⏩ "RNA z očkovací látky se nemůže vložit do naší DNA a našeho genomu z jednoho prostého důvodu. V našem organismu a vůbec v přírodě to funguje tak, že se jedná o jednosměrný proces: genetická informace z naší DNA se přepisuje do mRNA a z ní se translací začnou vyrábět jednotlivé bílkoviny lidského těla, které potřebujeme. Opačný směr není možný, protože k tomu, aby se RNA přepsala do DNA, je potřeba enzym reverzní transkriptáza a tento enzym se v našich buňkách vůbec nevyskytuje."
3️⃣. Mýtus: Pokud jsem byl očkován proti chřipce, nemusím se nechat očkovat proti koronaviru
⏩ Typově jsou koronavirus a viry způsobující chřipku odlišné. Ačkoliv se oba řadí mezi takzvané RNA viry, každý z nich patří do jiné čeledi těchto virů. Pro představu o tom, jak moc jsou odlišné, může sloužit i fakt, že mezi RNA viry řadíme i virus HIV. Rozdílná tedy musí být i samotná vakcína.
⏩ Další dezinfo tvrdí, že zatímco očkování proti chřipce se vyvíjí již 70 let, má účinnost jen 40 procent, kdežto rok stará vakcína proti koronaviru je spolehlivá na 95 procent.
Rozdíl mezi oběma vakcínami ale spočívá v tom, že vakcína proti koronaviru má za cíl vymýtit jen jediný typ viru, očkování proti chřipce vychází z předpovědí mutací viru pro daný rok a z toho důvodu nemusí být tak účinné. Chřipkový vir má minimálně 10 a vícekrát vyšší mutační potenciál než koronavirus.
4️⃣. Mýtus: Vakcína je jen zástěrka pro implantování sledovacích mikročipů ????
⏩ V březnové diskusi na Reddit uvedl Gates, že v budoucnu vzniknou "digitální certifikáty", ze kterých bude možné zjistit, kdo nemoc covid-19 prodělal, kdo byl testován a - jakmile bude k dispozici vakcína - kdo byl očkovaný. Na dezinfo serverech pak vyšel text s titulkem "Bill Gates bude s koronavirem bojovat pomocí mikročipů", který pro získání důvěryhodnosti odkazoval na studii nadace Gatese a jeho manželky Melindy, která popisuje technologii, jež by vznik certifikátů umožňovala. V žádném případě se však nejedná o sledovací mikročipy. Technologie zatím neexistuje, ale pokud by vznikla, nesloužila by ke sledování lidí a nezaznamenávala by ani osobní informace.
Snahy evidovat, kdo byl očkován, vynakládají např. i aerolinky. Mezinárodní asociace leteckých dopravců je v posledních fázích příprav takzvaného covidového pasu, který by měl naočkovaným lidem či lidem, kteří absolvovali testy, umožnit snazší cestování po světě. Podobné certifikáty budou zapotřebí i v ostatních segmentech, jako je třeba sport či kultura.
Například Izrael zavádí covid zelené pasy, které přesně k těmto účelům budou sloužit. Tyto lidi pustí do kina, na sportovní utkání, a když se budou vracet z ciziny, tak po nich nikdo nebude chtít testy nebo karanténu a očkovaní lidé tak budou mít výhody.
5️⃣.Mýtus: Očkování způsobí neplodnost
⏩ Od prosince se šíří screenshot zdánlivě odborného textu (původní text byl již z webu Health and Money odstraněn), který cituje údajného vedoucího výzkumného týmu společností Pfizer a BioNTech. Ten tvrdí, že vakcína obsahuje povrchové výběžky viru SARS-CoV-2, jejichž součástí je i protein syncytin 1 zásadní pro vývoj placenty. Vakcinací tak podle článku začnou buňky ničit nejen koronavirus při potenciální nákaze, ale i tento pro vývoj plodu nezbytný protein, čímž způsobí neplodnost.
⏩ První dezinformace je hned v úvodu textu: očkovací látka žádnou část koronaviru neobsahuje, stejně jako neobsahuje protein syncytin.
⏩ Michael Yeadon, kterého článek cituje jako vedoucího výzkumu, skutečně pracoval pro společnost Pfizer, ale jeho pracovní poměr skončil již před devíti lety (via Linkedln)
⏩ Dezinformátoři celý text vystavěli kolem jediné částečně pravdivé informace: povrchové výběžky koronaviru skutečně obsahují část sekvence aminokyselin shodnou s tou, která se vyskytuje v proteinu placenty. Podle expertů však nedává smysl, aby protilátky vytvořené po očkování napadaly i syncytin. Znamenalo by to, že sterilní by byla každá žena, která už nákazu prodělala a má v těle protilátky.
⏩ Sekvence aminokyselin, kterou oba proteiny sdílí, je příliš malá na to, aby vyvolala autoimunitní reakci a začala napadat zdravé buňky.
6️⃣. Mýtus: Na následky očkování zemřelo během testovací fáze šest lidí
⏩ Během sedmi měsíců testování skutečně z cca 43 500 testovaných zemřelo šest lidí, nikoliv však na následky očkování.
⏩ Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvádí, že ze šesti zemřelých patřili čtyři do kontrolní skupiny, jíž bylo podáváno placebo. Všech šest pak zemřelo z přirozených příčin, jako je mrtvice či infarkt.
7️⃣. Mýtus: Vakcína je vyrobená z potracených plodů
⏩ Buňky skutečně mají prapůvod v tkáních potraceného plodu. Tvrzení, že MRC-5 a buňky plodu jsou stejné, je však podle odborníků nepřesné. MRC-5 je totiž buněčná linie uměle vyrobená v laboratořích na základě jedné primární buňky z plicní tkáně plodu potraceného v 60. letech. Nejedná se tak přímo o buňky z plodu. Podobné buněčné linie desítky let starých plodů se při vývoji vakcín používají běžně.
⏩ Hoaxem je rovněž, že vakcína obsahuje části plodu.
Očkovací látka od AstraZenecy je vyrobená z oslabené a nereplikující verze viru běžného nachlazení od šimpanzů. Ten je modifikovaný tak, aby vytvořil povrchové výběžky koronaviru, se kterými se organismus následně naučí bojovat. Buňky MRC-5 byly využity pouze ve fázi preklinického testování a před testováním na lidech byla očkovací látka očištěna tak, aby žádné případné části těchto buněk neobsahovaly.
8️⃣. Mýtus: Nemusím se nechat očkovat, když nepatřím k ohrožené skupině. Lepší je se viru vystavit a získat imunitu tímto způsobem
⏩ Žádný lékař vám nezaručí, že zrovna u vás to bude mít mírný průběh a že nebudete mít žádné komplikace, navíc po řadě virových onemocnění přetrvává oslabení organismu několik měsíců.
Jsou viry, které umí vyvolat i systémové záněty nebo neurologická onemocnění, která se mohou projevit až s odstupem. A to u koronaviru vidíme také. Takže spoléhat na prodělání nákazy, u které za A nevím, jestli budu dlouhodobě chráněn, za B nevím, jestli zrovna u mě nebude mít komplikovaný průběh, je ta nejhorší možná varianta.
⏩ Navíc k zastavení šíření nákazy je zapotřebí, aby byla proočkovanost populace 60 až 70 procent. Nejvíce ohrožená skupina seniorů ale tvoří pouze asi 16 procent obyvatel Česka. Očkovat pouze tuto skupinu by tedy k zastavení pandemie nestačilo.
⏩ Další ohroženou skupinou jsou chronicky nemocní. O jejich počtu se v Česku přesné statistiky neevidují a ani to není možné - lidé totiž často ani nemusí vědět, že nějakou nemocí trpí. Příkladem může být chronická obstrukční plicní nemoc. Nemocnice Motol odhaduje, že v populaci je až 600 tisíc lidí, kteří CHOPN mají a nevědí o tom. Přitom právě tato nemoc přispívá k mnohem horšímu průběhu nemoci covid-19.
9️⃣. Mýtus: Vakcína může způsobit, že onemocním nemocí covid-19
⏩ Vakcína funguje stejně jako většina jiných očkování, tedy tak, že organismus ošálí, aby si myslel, že je ohrožen, a začal tvořit protilátky. Ve skutečnosti ale ohrožen není, protože umrtvený vir či jeho část v očkovací látce se již nemůže množit.
⏩ Platí to i pro vakcínu typu mRNA, která vyvolá imunitní reakci na základě rozpoznání povrchových výběžků koronaviru. Samotné výběžky nemohou "dorůst" v celý koronavirus,
1️⃣0️⃣. Mýtus: Vakcína představuje větší riziko než samotná nemoc
⏩ Dopady onemocnění covid-19 nejsou dosud probádané a závěry některých studií, jež dlouhodobě sledují covidové pacienty, jsou znepokojivé. Například nemocnice v Hradci Králové uvádí, že 49 % lidí, kteří nemoc prodělali v lehčí formě, má i tři měsíce po uzdravení stále narušenou funkci plic.
⏩ Studie publikovaná v odborném časopise The Lancet Journal pak upozorňuje na rozvoj psychických poruch po nemoci covid-19, který se projevil u jednoho z pěti sledovaných pacientů. Žádný odborník v této chvíli nedokáže říct, zda následky budou trvalé.
⏩ Dalším důvodem je smrtnost viru. Zatímco u nemoci covid-19 se podle statistik z různých zemí její míra uvádí mezi desetinami procent až více než šesti procenty, v případě očkování na jeho následky zatím nikdo nezemřel.
⏩ Jako každá vakcína může i tato vakcína mít vedlejší účinky. Ve srovnání s možnými následky nemoci covid-19 jsou ale zanedbatelné. Patří mezi ně reakce v místě vpichu, únava, bolest hlavy, třesavka či teplota. Silná reakce na očkování byla zaznamenána u 2,8 procenta testovaných nad 55 let a u 4,6 procenta testovaných mladších 55 let z celkového vzorku téměř 44 tisíc testovaných. Tito lidé byli zdravotně indisponováni na jeden až dva dny.
1️⃣1️⃣. Mýtus: Už jsem měl koronavirus, takže se nemusím nechat očkovat
⏩ Zatím není jasné, jak dlouho po vyléčení zůstává člověk imunní. Nejčastěji se uvádí doba 3 až 6 měsíců.
Jsou případy lidí, kteří covid-19 prodělali a s odstupem jednoho či více měsíců se nakazili znova. U očkovaných by toto nemělo nastat.
⏩ S očkováním se teprve začíná, takže se sice ještě neví, jak dlouho bude chránit, ale už nyní máme první očkované z testovací fáze v dubnu letošního roku, u kterých imunita tedy drží už 3/4 roku.
Očkovaní lidé budou i nadále sledováni, a pokud u nich ochrana přestane účinkovat, bude stačit přeočkování.
Vakcínou vyvolaná imunita proti C 19 se předpokládá na pět a více let.
✅ Originál souhrnu z HN zde: https://t.co/39QxWnjwFO?amp=1