Angína

Slovo angína znamená v překladu svíravou bolest. Klasická krční angína je velmi časté infekční onemocnění u dětí i dospělých. Je nejčastěji způsobena bakteriemi z rodu streptokoků a laikové by...

Slovo angína znamená v překladu svíravou bolest. Klasická krční angína je velmi časté infekční onemocnění u dětí i dospělých. Je nejčastěji způsobena bakteriemi z rodu streptokoků a laikové by si ji neměli splést s anginou pectoris, to je zcela jiný problém týkající se srdce.

Klasická angína neboli tonsilitida je postižení krčních mandlí infekcí. Nejčastější příčinou jsou bakterie streptokoky. Mandle jsou lymfatická tkáň nacpaná lymfocyty a jinými obrannými imunitními buňkami, která slouží jako významná linie obrany proti mikroorganismům přicházejícím do našeho těla s vdechovaným vzduchem. Někdy se ovšem stane, že se bakteriím podaří na mandlích uchytit, a způsobit tam zánět.

Projevy angíny jsou běžně známé. Nemoc se jako většina infekcí projeví horečkou, únavou, bolestmi hlavbolest v krku, která se často zhoršuje při polykání. Někdy může být bolest tak silná, že polykání výrazně stěžuje nebo i znemožňuje. Může se objevit i nevolnost spojená se zvracením. Hrdlo a mandle nemocného bývají zarudlé, na mandlích můžeme často najítbílé čepy. Na krku můžeme také najít bolestivé zvětšní mízních uzlin, to však není pravidlem. Celý obraz je velmi podobný infekční mononuklóze, ta je však oproti angíně přece jen vzácnější.

Angína má dvě možné komplikace a tyto komplikace se týkají zejména neléčené angíny. První je průchod infekce do hlubších tkání hltanu a vytvoření tzv. abscesu. Absces je dutina vyplněná hnisem, který může mít v tomto případě podobu bolestivé a teplé boule na krku. Odtud se může zánět dále šířit do hlubších struktur krku a dále do mediastina (mezihrudí) za vzniku smrtelně nebezpečné akutní mediastinitídy. Druhou vážnou potenciální komplikací je pak revmatická horečka.

Lékař nabude podezření z výše uvedených nalezených příznaků. Chce-li odlišit virový zánět horních cest dýchacích od bakteriálního, může z krve vyšetřit sloučeninu CRP viz. minulé články (C-Reaktivní Protein), která bývá lehce zvýšena u viróz a prudce zvýšena u bakteriálních zánětů. Pro přítomný absces svědčí výrazná horečka, výrazná bolest v krku a při otevření úst asymetrie patrových oblouků, případně vychýlení uvuly do strany. Uvula neboli čípek je taková ta legrační věc, co vám visí z horního patra.

Vhodnou léčbou jsou antibiotika, proti streptokokům je stále účinný penicilin. Důležité je dodržet dávkování i dobu léčby předepsanou lékařem. Při nedodržení nebo neléčení vždycky vystavujeme nemocného riziku vzniku revmatické horečky se všemi jejími projevy a komplikacemi. Kromě antibiotik je u angíny vhodný klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin, tudíž s jistoutou vystavení pracovní neschopnosti. Pokud vznikne v tkáních pod mandlí absces, je nutno ho chirurgicky rozříznout a hnis vypustit. Při opakovaných angínách se někdy provádí operace krčních mandlí. Základem tedy je včas přijít k lékaři a nechat se vyšetřit a tím předejít k nepříjemným komplikacím spojeným s onemočněním.