Lymeská borelióza

Mnoho lidí se domnívá, že po kousnutí klíšťetem mají boreliozu, proč tomu tak je? Důvody jsou dva hlavní. Symptomy počáteční i dalších fází LB jsou velmi neurčité, např. únava, mírně zvýšená teplota, bolesti...

Mnoho lidí se domnívá, že po kousnutí klíšťetem mají boreliozu, proč tomu tak je? Důvody jsou dva hlavní. Symptomy počáteční i dalších fází LB jsou velmi neurčité, např. únava, mírně zvýšená teplota, bolesti kloubů a hlavy. Bohužel tyto příznaky jsou i při mnoho jiných zdravotních problémech. U většiny pacientů je infekce LB spojena s růžovou vyrážkou. Samo kousnutí, kdy klíště není nasáklé krví a je odstraněno do 24 hodin, zpravidla k nakažení nedochází. Výskyt je maximálně u jedno z pěti lidí, kteří jsou kousnuti nakaženým klíštětem.  U 25 % lidí v ČR jsou pozitivní protilátky. Často jako následek infekce z minulosti se kterou si imunitní systém sám poradil. Zde je nutno podotknou, že tyto protilátky se mohou vyskytnout i v souvislosti s jinými chorobami. Protilátky mohou zůstat zvýšené na dobu neurčitou a to bez ohledu na úspěšnou antibiotikou léčbu! Mezinárodní studie jasně dokázaly, že další ATB léčba, zvlášť prodloužená, pro léčení symptomů nemá žádný smysl, je neefektivní a navíc nebezpečná.

Závěrem: neexistuje žádný laboratorní test, který by zjistil délku trvání infekce, závažnost, prognozu či vyléčení LB. Pokud máte protilátky neznamená to, že by infekce v těle byla. Opakované měření protilátke LB pro posuzování”aktivity” LB nemá žádné praktické opodstatnění.

Prevence je důkladně se prohlédnout po každém návratu z přírody a případné klíště zavčasu odstranit.