Očkování proti COVID-19

Očkování covid-19

Úvodem bych chtěl popřát všem čitatelům v novém roce 2021 hlavně hodně zdraví a případně jen mírný průběh všech možných onemocněních, se kterými se v tomto roce mohou setkat. Byl jsem požádám o článek zaměřený na současné téma očkování proti onemocnění, které jste možné za poslední dobu slyšeli možná tak milionkrát. Staré dobré přísloví praví, opakovaní je matkou moudrosti, a tak se pokusím rychle a stručně shrnout současnou situaci kolem očkování na COVID-19. Ohledně samotného virového onemocnění jeho šíření a možných důsledků ponechám na běžných sdělovacích prostředcích, kde je toho mnoho a mnoho.

V souvislostí s očkováním se vyskytuje mnoho polopravd a zavádějících informací. Očkování přitom může významnou měrou preventivně ochránit Vaše zdraví. Všechny dostupné vakcíny na našem trhu navíc musí splňovat nejvyšší standardy bezpečnosti.

Účinnost očkování sice nikdy není 100%, jako koneckonců nic v našem životě, ale dokáže velmi výrazně snížit výskyt daného onemocnění a to v řádech vyšších desítek procent.

Rozeberu nyní mRNA vakcínu proti onemocnění COVID-19 jako zatím jedinou dostupnou na našem trhu od firmy Pfizer/Biotech + vakcíny od firmy Moderna

  • ačkoliv je technologie mRNA relativně nová - pracuje se na jejím vývoji již posledních 30 let / takže nové je slovo teoretické/, již dnes slouží pro přípravu vakcín např. Proti virům chřipky, viru Zika, cytomegaloviru nebo vzteklině.
  • mRNA vakcíny neobsahují živý virus a není tedy ŽÁDNÉ riziko, že by u očkované osoby mohlo očkování vyvolat onemocnění
  • mRNA nemůže vstoupit do buněčného jádra a poškodit nebo reagovat s DNA člověka, tzn. Nemůže měnit nebo upravovat DNA očkované osoby
  • mRNA slouží jako nosič informace pro náš imunitní systém, aby na základě této informace začala naše imunita produkovat tvorbu protilátek proti Covid-19, ale zároveň i nabudí komplexní imunitní odpověď a tím očkovaného chránit před daným onemocněním.

Výhodyjsou tedy zřejmé - vakcína neobsahuje žádnou infekční částici, vzhledem k technologii výroby je jí možné jí vyrobit v kratším čase než tradiční vakcíny / nevýhodou je nicméně nestabilita této látky a tudíž nutnost transportu při velmi nízkých teplotách /.

Co nežádoucí účinky?

Podle údajů od společností Pfizer / BioTech a Moderna má většina lidí po očkování vedlejší účinky, jako je únava a zvýšená teplota, které ale nejsou natolik závažné, aby vakcína nebyla zpřístupněna veřejnosti. Závažné alergické reakce jsou vzácné, navíc každé očkovací centrum či zdravotnické zařízení je vybaveno na zvládnutí případné reakce a včasný zásah neznamená pro pacienta ohrožení života. Na tomto místě je ovšem nutné podotknout, že je důležité po očkování setrvat 15-30 minut v dosahu lékařské péče, aby případné reakce mohly býti včas zaléčeny.

Jak se nechat naočkovat?

Velice často se nás ptáte, jestli budeme očkovat a kdy. Odpověď je bohužel zatím taková, že pro nedostatek vakcín nám jako praktickým lékařům není umožněno očkovat. Jakmile se situace změní budeme Vás o tom informovat jak na našich webových stránkách www.drbenc.cz, tak prostřednictvím obecních komunikačních prostředků i tzv. šuškandy :-)

Zatím využívejte registraci přes centrální rezervační systém na webu crs.uzis.cz

Koho nelze zatím očkovat?

Děti - protože není vakcína testována na osobách mladších 16 let

Osoby se silnými alergiemi - nicméně toto kritérium není absolutní kontraindikace, neřadí se sem běžné alergie typu pyl, kočky, prach apod.

Osoby s poruchou imunity - naopak u těchto osob se očkování doporučuje.

Těhotné ženy a kojící ženy - není dostatek informací o očkování této části populace  z dostupných informací, ale není absolutní kontraindikace. Je možné se nechat očkovat v případech, kdy rizika převáží užitek z očkování těchto osob.

Závěrem:Pokud budete mít možnost se nechat naočkovat, udělejte to! Významné osobnosti, které jsou naočkované a přežily to z Vašeho okolí jsou : MUDr. Marie Bencová :-) , zatím jsem na mé drahé matce nepozoroval žádné vedlejší účinky typu smrt, nárůst druhé hlavy, změnu pohlaví /bohudík / ani genetickou změnu např. omládnutí / bohužel /. Množství naočkované populace je to co nás v současné chvíli dělí od návratu do normálních kolejí a relativně poklidného života v české domovině. Poté se opět můžeme vrátit k tématům politickým, případně uprchlickým, kam se jen ty články poděly?